تبلیغات
روستای توكل

روستای توكل
سرزمین مهر ودوستی 
نویسندگان
نظر سنجی
به نظر شما عملکرد شورا ودهیار دوره پنجم چگونه بوده است؟

ابر برچسب ها
 

آهنگ بلوچ

موسیقی بلوچستان كه از قدمت دیرینه ای برخوردار است و اصیل ....

بار دیگر به صحنه رفت و اصالت خویش را به رخ همگان كشانید . عكس بالا عكسی است كه روی جلد نشریه هنر موسیقی كه در این شماره به جشنوراه فجر پرداخته است به چاپ رسیده است .

چابهار، حماسه‌های قوم بلوچ (شئر )

این بخش از موسیقی بلوچی ، مهم ترین ، جدی ترین و پیچیده ترین نوع از موسیقی آوازی است . هنگام اجرا قیچك و تنبورك ،آواز شاعر را همراهی می كنند . شعر دارای گونه‌های مختلفی شامل شعر حماسی ( چاكر و گوهرام ) شعر مذهبی ( معراج پیامبر ) شعر تغزلی و عاشقانه ( هانی و شی مرید ) و شعر تاریخی ( دادشاه ) است . استاد لعل بیك بلوچ از بزرگ ترین و از آخرین بازماندگان سنت شعر خوانی قوم بلوچ است . لعل بخش ، پیش از این در جشنواره موسیقی حماسی ( 1376 ) به تهران آمده بود و اینك برای بار دوم برای اجرای موسیقی در پایتخت حضور داشت .

 

ساحل مكران ، سَوت

گروه موسیقی ساحل مكران ،در چابهار فعالیت میكنند . خوانندة گروه محمد اسحاق بلوچ نسب ، علاوه بر ترانه‌های شادی كه به سَوت معروفند ، نزد كمال خان هوت هنر شعر خوانی را فرا گرفته و در اجرای قسمتی از شعر بلوچی تسلط دارد . علی محمد كه در منطقه به نام علیوك مشهور است ، به انواع موسقی بلوچی تسلط دارد و امروزه یكی از معدود نوازندگان برجستة ساز سرود در سراسر ایالت بلوچستان (ایران و پاكستان) به شمار می رود .

اعضای گروه ساحل مكران  محمد اسحاق بلوچ نسب ( مدیر گروه ، تنبورك و خواننده ) علی محمد بلوچ ( قیچك ) ، وحید بلوچ نسب ( دهلك ) ، نسیم بلوچ ( فال) ، جاوید فیروزه‌ای ( تنبورك) ، اصغر فیروزه‌ای (دایره) ، بخشك زنگشاهی‌ (قیچك ) ، ماشاء الله بامری ( خوانندة تنبورك )

 

موسیقی گواتی

مراسم گواتی نوعی آیین برای درمان بیماری به همراه موسیقی است . گوات به معنای باد است و در این مراسم جن یا باد از بدن بیمار خارج می شوند . خلیفه شهمیر مالداری از بزرگ ترین و مشهور ترین اجرا كنندگان مراسم گواتی است . او اكنون در آستانه هشتاد سالگی همچنان خلیفه مراسم گواتی است و در اطراف چابهار به اجرا و هدایت مراسم برای اهل گوات مشغول است .

اعضای گروه : شهمیر بلوچ مالداری ( سرپرست گروه ) ، كلك پرور ( مستانه ) ، علی برمه ، پیربخش برمه ، دوست محمد بلوچ (همخوان ذكر) ، لعل بیك ( خواننده ، تنبور ) ، ایوب بیك ( تنبورك )برگرفته از سایت  آهنگ بلوچ.
طبقه بندی: ادبی،
[ چهارشنبه 8 اردیبهشت 1389 ] [ 05:53 ب.ظ ] [ صاحبداد رئیسی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

با سلام خدمته شما دوستان عزیز از اینكه به وبه ما میسرین ممنون .در بهبود وبه مون ما رو یاری کنید با نظراتون با تشکر
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :