تبلیغات
روستای توكل

روستای توكل
سرزمین مهر ودوستی 
نویسندگان
نظر سنجی
به نظر شما عملکرد شورا ودهیار دوره پنجم چگونه بوده است؟

ابر برچسب ها

* روی كار آمدن دولت صفوی و رویدادهای پس از آن:

اندك زمانی از تسلط طوایف رند بر بلوچستان نگذشته بود كه سلطان حسین بایقرا درگذشت ( 1505 ) و با این واقعه طوایف رند متحد بزرگی را از دست دادند. سه سال قبل از ان  نیز شاه اسماعیل صفوی توانسته بود تبریز  را تصرف نموده و  سلسله شیعه صفوی  را تاسیس نماید  و در حال بسط سلطه خود بر سایر نواحی ایران بود. شاه اسماعیل  پس از برسر گذاردن تاج  شاهی به جایردای   تصوف  اقدام به فتح نواحی  ایران نمود و  با فتح  فارس و  عراق عجم ، مازنداران ، یزد و ابر قو، ارامسازی  سرحد غربی و الحاق دیار بکر ، فتح  عراق عرب و جنوبغربی ایران  بسوی خراسان  روانه شد .

همزمان با این تحولات محمدخان شیبانی ازبک  در ماورالنهر  قدرت یافته و با پیشروی به سوی خراسان و جنوب  توانست بازماندگان سلطان حسین را شكست داده و هرات را متصرف شود ( 1507 م ). پس از تصرف پایتخت  تیموریان  خاندان  مغول ارغون كه بر قندهار حاكم بودند در سال 1508 م از خان ازبك اطاعت نمودند و  بدین ترتیب تمامی خراسان بزرگ از ماورالنهر  و خوارزم در شمال تا   قندهار  در جنوب  تحت سلطه ازبکیه  درامد.  از  طرفدیگر  شاه اسماعیل صفوی نیزدر پی استیلا بر خراسان  با قوای شیبک خان ازبک رودررو شد   که در این سلسله جنگها  شیبک خان شکست یافت و شاه اسماعیل   پس از  سپری شدن 10ده سال  از زمان بر تخت نشستن در تبریز  برکل ایران انروزگار  مسلط گردید . اسماعیل با شكست شیبانی‌خان ازبك بر خراسان مسلط شد. و با فتح قندهار شاه شجاع بیگ زنون ارغون والی قندهار  را نیز در محبس هرات زندانی كرد.  پس از این  وقایا  طولی نكشیده بود که  با تعصب مذهبی نیروهای صفوی و كشتار مردم هرات و قتل حافظ زین‌الدین مفتی بزرگ اهل سنت در آن روزگار باعث شورش مردم خراسان شد. پس از این شورشها شجاع بیگ زنون از محبس گریخت و به قندهار رفت ( 1512 ) . شاه اسماعیل كه در مشهد بود امر به كشتارمردم كرد و شهرخ افشار را با سپاهی روانه قندهار نمود تا شجاع بیگ را معدوم و قندهار را مسخر نماید. اما این سپاه از فتح قندهار عاجز آمد. و در عوض به مستونگ از شهرهای شمالی بلوچستان حمله برد و مردم بیگناه را كشتارنمود. شاه اسماعیل علی‌رغم تسلط بر  بیشتر سرزمینهای ایرانی عملاً نتوانستدر مکران کاری از پیش ببرد. و اولین و تنها رودر‌رویی صفویان با  بلوچها همان واقعه مستونگ بود. در  این اثنای زد‌و خوردهایی بین نیروهای بحری پرتقال به رهبری دون الفرنسو البوكرك و نیروهای صفویه در هرمز بوقوع پیوست كه موجب شكست نیروهای ایرانی و تسلط قوای پرتقال بر سواحل جنوبی ایران شده. اما شاه اسماعیل  با مغتنم شمردن  فرصت  و در قراری كه بین قوای پرتغال و شاه ایران منعقد گردید.

سركوب مکران را به پرتغالیها وا گذاشت. بندهای این قرارداد بدین شرح است :

1- قوای پرتغال در حمله ایران به قطیف و جزیره ایران را مدد خواهد كرد.

2- قوای پرتغال امنیت سواحل جنوبی مكران را بعهده گرفته و هرگونه شورشی را سركوب می‌نماید.

‌3- در جنگ پادشاهی پرتغال با عثمانی ایران جانب پادشاه پرتغال را خواهد گرفت.

متعاقب این قرارداد نیروهای پرتغالی به گواتر حمله كردند ( 1508 ) و پس از آن طیس را متصرف و بعنوان پایگاه خود در آوردند. شاه اسماعیل عاقبت در ( 1525 ) مرد و جانشینان وی تا شاه عباس اول هیچكدام نتوانستند در بلوچستان كاری را از پیش ببرند. و واقعه خاص بجز چند مورد  لشکر کشی  جزیی  در روابط بلوچستان و صفویان بوقوع نپیوست. اما در خلال این سالها      ( 1512- 1604 ) حوادث مهمی در شرق بلوچستان در هند رخ داده بود. دولت گوركانی افغانستان كه از طرف دو دولت بزرگ در غرب صفویه و در شمال شیبانیان مواجه  شده بودو  قلمرویشان فقط به نواحی کابل و اطراف ان محدود شده بود  توسط بابر به هند حمله كرد و دهلی را متصرف شد. ( 1525 ) و خود بابر گورکانی  چند سال بعد در ( 1529 ) در زمان سلطنت شاه طهماسب صفوی فوت نمود. پسر و جانشین بابر همایون شاه گوركانی در سن 24 سالگی پادشاه هند شد.  که با مخالفتها  و شورشهایی  هماز طرف برادرانش  کامران میرزا والی قندهار  و هم  از سوی بازماندگان  حکام افغانی هند  مواجه شده كه توان غلبه بر همة آنها را نداشت.

از همه مهمتر كامران میرزا كه حكومت كابل و قندهار را در دست داشت و بر علیه همایون به هند لشكر كشید و لاهور را اشغال كرد همایون هم برای دفع الوقت حكومت ولایات جنوب هندوكش و پنجاب را بدون منازعه به او وا گذاشت. همایون در سال 1538 با مخالفت برادر دیگر خود میرزا هندال مواجه شد. هندال نه تنها در اگره اعلام استقلال كرد بلكه دهلی را هم محاصره كردو كامران هم در این جنگ شركت كرد. همایون متعاقباً با حریف زبردست دیگری بنام شیر‌شاه سوری مقابل گردید. شیر‌شاه توانست در سال 1539 همایون را در « بهرجیپور » و در سال دیگر 1540 در ساحل گنگ به سختی درهم كوبید.

همایون بعد از این شکست از راه سند،بلوچستان ، گرمسیر و سیستان به هرات رفت تا از دولت صفوی به قصد اعاده پادشاهی استمداد نماید. شاه طهماسب نیز با روانه نمودن  ده هزار قزلباش  همایون را مدد نمود .

همایون در سال 1544 به هند برگشت  و با  قوای همراه که از شاه ایران  دریافت نموده بود  و با همراهی  فبایل بلوچ که  که در اقلیم پنجاب برعلیه شیر شاه سوری  شوریده بودند  وارد جنگ با غاصبین سلطنت   شد و در جنگهای بین او و برادرانش و دولت افغانی هند كه بمدت 15 سال ادامه داشت. دراین بین با همراهی و فداکاری قبایل بلوچ علی الخصوص  فرزندان ملک سهراب دوداهی  و قبیله رند  و همراهی قوای قزلباشیه   همایون توانست  تاج و تخت غصب شده را بار دیگر مسترد دارد . و از این پس قبایل بلوچ  جزءخواص شاهان مغولی  هند قرار گرفتند  . و  عملا" فرزندان ملک سهراب  بر تمامی نواحی پنجاب مسلط شدند و حتی تا امروزه نیز نواحی وسیعی درایالتهای  پنجاب و سرحد به نام پسران وی نامگذاری شده است مثل دره غازیخان در ایالت پنجاب که از نام غازیخان پسر ملک سهراب و    منطقه دره اسماعیل خان از نام فرزند دیگر وی اسماعیل خان گرفته شده است

 ادامه دارد .....
طبقه بندی: تاریخی،
[ شنبه 15 خرداد 1389 ] [ 05:20 ب.ظ ] [ صاحبداد رئیسی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

با سلام خدمته شما دوستان عزیز از اینكه به وبه ما میسرین ممنون .در بهبود وبه مون ما رو یاری کنید با نظراتون با تشکر
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :