تبلیغات
روستای توكل

روستای توكل
سرزمین مهر ودوستی 
نویسندگان
نظر سنجی
به نظر شما عملکرد شورا ودهیار دوره پنجم چگونه بوده است؟

ابر برچسب ها

* دوره اوج صفویان:

تا قبل از شاه عباس حكام صفوی هیچگونه تسلطی بر مکران نداشتند و مکران بیشتر بصورت مستقل از ایران و هند بودند اگر‌چه بعضاً حملاتی از سوی ایران به نواحی بلوچ انجام می‌شد. اما این یورشها بیشتر حالت غارت و چپاولگری بود تا سلطه و حاكمیت پادشاهی ایران این روند بعد از حكومت شاه عباس و اصلاحات اداری و سیاسی كه وی انجام داد و شكست ازبكان و عثمانیها و برقراری ثبات در كشور وی متوجه جنوب‌شرق و جنوب شد كه در جبهه جنوب توانست پرتقالیها را از خلیج فارس شكست دهد. و توسط گنجعلیخان حاكم كرمان عملیاتی را در درون سرزمینها  بلوچی به انجام برساند و قلعه ابن فهل ( بمپور ) را متصرف و تا كیچ در  مركز بلوچستان پیشروی كند.

از این زمان به بعد بلوچستان عملاً بین دو امپراتوری گوركانی در شرق و امپراتوری صفوی در غرب تقسیم شد   خط مرزی از دهكده اورماره در بین گوادرو كراچی تا مستونگ در شمال امتداد می‌یافت( 1023 ﻫ.‌ق- 1604 ) . پس از گذشت 8 سال با ردیگر ملك میرزا از بستگان ملك شمس‌الدین حاكم شكست خورده بمپور بعنوان والی مكران انتخاب شد. و بار دیگر حكومت بلوچستان زیر نظر بلوچها در آمد.

بعد از این فتح عملاً دولت صفوی كار آنچنانی در بلوچستان نداشت.و ملک میرزا طریق بندگی در پیش گرفته و حتی در لشکرکشی شاه ایران به بغداد همراه با فوجی از تفنگچیان بلوچ وی سپاه ایران را یاری رساند .این ماه عسل چندی نپایید که بار دیگر ملک میرزا نیز در سنه1030 هجری قمری سر از اطاعت شاه ایران پیچید که با اعزام ملک حمزه سیستانی فرزند ملک جلال الدین خان سیستانی به اقلیم مکران از سوی دربار ایران  ملک میرزا به قزوین   دارالحکومه صفوی رسیده و با پرداخت خراج و  وساطت  حاکم دارالامان کرمان وقورچی باشی شاه ایران را راضی و از جنگ دوباره جلوگیری کرد . پس از این وقایع اتفاق دیگری در رابطه با  دربار ایران روی نداد ..

باتهاجمات صفویه به مکران وتضعیف قوای ملکها  که روزگاری از میری در کیچ تا بمپور در غرب را تحت سلطه داشتند .  گروه دیگری از بین ملوک الطوایف بلوچستان  ظهور نمود که به واسطه خواستگاه شان به بلیده ای موسوم گردیدند  و  ابو سعید بلیده ای  توانست از ضعف  ملوک  استفاده برده و  با شکست ملک میرزا در بمپور  کل بلوچستان را از زیر یوغ  صفویه برهاند . از شاه عباس چهار پادشاه از سال 1639- 1722 روی كار آمدند. اما عملاً بلوچستان بصورت مستقل اداره می‌شد. و فرمان شاهی در مكران و بلوچستان اجرا نمی‌شد. و نه تنها صفویان تسلطی بر بلوچستان نداشتند بلكه این بلوچها بودند كه باحملات گاه و بیگاه خود بر نواحی مركزی باعث هرج و مرج می‌شدند. در زمان سلطان حسین بدنبال ضعف دولت صفوی بلوچها لشكركشی گسترده‌ای را به ایران سازمان دادند و كرمان را متصرف شدند؛ دسته‌ای تا یزد را غارت و تاراج كردند. و دسته‌ای دیگر راه جنوب را در پیش گرفتند و در نواحی ساحلی جنوب بندر گمبرون را تقریباً بدون مقاومت تصرف كردند و تا لارستان پیش رفتند. ( 1699 ). شاه پس از این واقعه بشدت مشوّش شده و گرگین یازدهم پادشاه گرجستان و كارتیل را مأمور دفع شورش كرد اما وی كه آرزومند بازگشت به كارتیل بود نپذیرفت عاقبت شاه در مجلس بزم امراء كرد كه وی به كرمان برود  . و چون سر هر دو

از باده گرم بود گرگین‌خان قبول كرد. بعد از آن گرگین از طرف شاه به حكومت كرمان منصوب و تداركات جنگ را فراهم كرد. او در نوامبر 1699 برادر خود لئون را با لشكری از گرجیها را برای سركوبی دشمن اعزام كرد. لئون ظرف 20 روز به كرمان رسید و در نخستین جنگی كه بین بلوچها و گرجی‌ها در گرفت بلوچها شكست خوردند.

خود گرگین با جمع دیگر از گرجی‌ها در ماه مه 1700 به كمك برادر شتافت و در جنگ سختی كه روی داد گرگین‌خان بلوچها را شكست داد. و تلفات سنگینی بر آنها وارد كرد. گرگین بعد از این پیروزی سر یاغیان بلوچ را به اصفهان فرستاد؛ شاه حسین ثروت زیادی را به پاداش خدمتی كه لئون كرده بود به او بخشید و منصب دیوان بیگی اصفهان را به وی  تفویض كرد. و چون با وجود شكست بلوچها باز هم طغیان آنها از بین نرفته بود. گرگین در مقام خود در كرمان باقی ماند. بعد از 3 سال بلوچها با تجدید قوا بار دیگر در 1703 با سپاهی نیرومند به رهبری میرسمندر به متصرفات صفویان در قندهار حمله كردند. قوای میرسنمدرگروهی را كه حاكم علیه او فرستاده بود شكست داد و فرمانده آنرا كه فرزند حاكم بود به قتل رسانید. و صفویان را مجبور به عقب‌نشینی كرد.وقتی این خبر شگفت‌انگیز به اصفهان رسید شاه متوجه خدمات گرگین‌خان در جنگ علیه بلوچها بود، به او فرمان داد بی‌درنگ به كمك قندهار بشتابد و در عین حال او را به فرماندهی كل قوا منصوب كرد. گرگین در ماه مه 1704 از كرمان به قندهار عزیمت كرد و هنگامیكه از دشت لوت می‌گذشت سپاهش از گزما صدمه بسیار دیدند. آنگاه بعد از هفت هفته طی طریق میرسمندر و بلوچهای تابع او را مطیع كرد. اما علی‌رغم شكست مقطعی بلوچها در جبهه شمال، كشمكشهای آنان با صفویان ادامه داشت و در سال 1717 بار دیگر طوایف بلوچ نواحی بم و كرمان را غارت كردند . سه سال بعد در 1720 دسته‌ای از بلوچها تا نزدیكی اصفهان پیش رفته كالاهای تجارتی را غارت كردند و هم بازرگانان را به اسارت بردند. در این سال هم بلوچها كل جنوب و جنوب‌شرق ایران را از بم و كرمان گرفته تا بندر گمبرون و سمار را متصرف شده بودند. این زدوخوردها ادامه داشت تا در سال 1133 ﻫ.ق برابر با 1721 بلوچها به رهبری عبدالله‌خان با افغانها متحد شدند و طومار سلطنت صفویان را درهم پیچیدند .

منابع:سیستان-جی پی تیت-ترجمع ریس الذاکرین --

baluch.blogfa.com
طبقه بندی: تاریخی،
[ دوشنبه 17 خرداد 1389 ] [ 04:29 ب.ظ ] [ صاحبداد رئیسی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

با سلام خدمته شما دوستان عزیز از اینكه به وبه ما میسرین ممنون .در بهبود وبه مون ما رو یاری کنید با نظراتون با تشکر
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :