تبلیغات
روستای توكل

روستای توكل
سرزمین مهر ودوستی 
نویسندگان
نظر سنجی
به نظر شما عملکرد شورا ودهیار دوره پنجم چگونه بوده است؟

ابر برچسب ها

بدون شک یکی از طرح های موفق جمهوری اسلامی ایران در راستای خدمت رسانی به مناطق محروم کشور ایجاد مدارس شبانه روزی است٬اما اصلاح ساختارو محل قرار گرفتن این مدارس یکی از دغدغه های اینجانب بوده که با عنایت به سابقه و تجربه مدیریتی در این مدارس برخود واجب و لازم دانسته مطالبی را به عنوان پیشنهاداتی ساده و سازنده در اختیار دست اندر کاران نظام تعلیم و تربیت  قراردهم چرا که شتاب تحولات اجتماعی ٬ اقتصادی٬ سیاسی وبه تبع آن تحولات فرهنگی در دهه های اخیر نیازمند تحقیق و پژوهش و بررسی راهکارهای مطلوب و مفید است. در حالی که تربیت کاری پیچیده و چند لایه است٬ ولی ما اغلب آن را اندی ساده و دم دستی  فرض می کنیم فارغ از این که سیاست های کلی وزارت آموزش و پرورش بر مبنای کلید واژه ی تحقیق و پژوهش در راستای سیاست ها و خط مشی های نوین استوار است. امروزه در همه ی جوامع ٬ مدرسه در حکم مهم ترین نهاد تعلیم و تربیت ٬ جایگاه ویژه ای دارد و در کنار خانواده٬ وظیفه ی تعلیم وتربیت دانش آموزان را به دوش می کشد. یادگیری مستلزم کنش و واکنش های بین دانش آموزان و محیط است. در صورتی که این رابطه به درستی صورت نگیرد سبب بی علاقه شدن دانش آموزان به آموزش و افت و ترک تحصیل خواهد شد. عوامل موثر بر بی علاقه شدن دانش آموزان به آموزش به دو دسته ی عوامل درون مدرسه ای و عوامل برون مدرسه ای تقسیم می شوند. عوامل درون مدرسه ای شامل عوامل فرهنگی ٬ عوامل رفاهی و عوامل آموزشی درون مدرسه ای است اما عوامل برون مدرسه بسیار متعدد بوده که هدف اینجانب در این مقاله پرداختن به عوامل درون مدرسه ای و مهم تر از آن عوامل برون مدرسه ای است که گریبانگیر مدارس شبانه روزی واقع در شهرستان  گردیده است. با توجه به این مقدمه اینجانب مشکلات فراروی مدارس شبانه روزی را در چند بند به شکل ذیل مطرح نموده که امید است مورد بررسی قرار داده است .

1)     چکیده واصل و هدف این مقاله این است که مدارس شبانه روزی مقطع راهنمایی را از سطح روستاهها برچیده و یک مدرسه ی شبانه روزی پسرانه و یک مدرسه ی شبانه روزی دخترانه درمرکز شهرستان احداث گردد. برای اثبات و تایید این پیشنهاد دلایل متعددی قابل طرح ونقد و بررسی است اما جهت اجمال حاجت به تفصیل کلام نیست و اهم دلایل مفید و موثر را بنا به ا ولویت به شرح ذیل ارائه می نماییم. 

2)     یکی از دلایل مبحث فوق این است که وزارت آموزش وپرورش برای تحصیل هر دانش آموز در این مدارس رقمی حدود سیصد هزار تومان صرف هزینه ی خورد و خوراک و رقم گزافی را جهت حمل ونقل و حفظ و نگهداری ساختمان و ماشین دستمزد کادر پرداخت می نماید با این وجود انتظار این است که برای بهبود وضعیت آموزشی این مدارس که صادق ترین و با استعداد ترین دانش آموزان محروم روستایی در آنها تحصیل می نمایند. از کادر و دبیرانی مجرب استفاده گردد اما متاسفانه این امر به دلیل بعد مسافت و دهها دلیل دیگر محقق نمی شود. به همین دلیل در اکثر این مدارس برای تدریس دروس پایه از دبیران غیر تخصصی٬ پاره وقت٬ سرباز معلم و حق التدریس استفاده می شود.آیا خروجی این مبالغ هنگفت و این همه کادر و دبیر این است که این دانش آموزان با درایت و با ذکاوت اینگونه تحصیل نمایند؟ آیا این همه هزینه نمی طلبد که از زبده ترین و مجرب ترین دبیران برای تدریس در این مدارس استفاده شود.

3)     به دلیل مصرف آب برای آشامیدن وپخت وپز و نظافت و استحمام دانش آموزان به ندرت یافت می شود و نیز به دلیل غیر استاندارد بودن سیستم برق  ضمن اینکه  گاهی شاهد فاسد شدن گوشت و مواد لبنی و خوراکی در این مدارس بوده ٬ هستیم و خواهیم شد

4)     معمولا  هیچ آشپز حرفه ای حاضر به آشپزی  واستخدام روز مزد در این اماکن نیست به ناچار مدیران از افراد غیر حرفه ای  برای آشپزی و رفت و روب استفاده می کنند در حالی که نه آموزشهای لازم را دیده و نه با مقررات اداری آشنایی کامل و کافی را دارند بنابراین کیفیت غذای مصرفی این مدارس بسیار پایین بوده و موجب هدر رفتن اموال مدرسه می شوند .

5)     چون این مدارس صرفا با کاربری آموزشی احداث گردیده اند اکثرا فاقد فضای کافی جهت نماز خانه  سلف سرویس و خوابگاه و حمام و دستشویی لازم برای مدارس شبانه روزی می باشند و فضای اختصاص یافته به موارد فوق در خور شان مدارس شبانه روزی نمی باشد در حالی که تحصیل این دانش آموزان باید در اماکنی باشد که صرفا برای این امر ساخته شده باشند

6)     باز به دلیل  این مدارس کمتر مورد بازدید مسئولان قرار می گیرند و عدم نظارت کافی باعث افت تحصیلی٬ عدم رعایت بهداشت مناسب٬ عدم برنامه ریزی دقیق آموزشی و پرورشی وعدم کیفیت پخت و پز می گردد و اگر درصد قبولی نسبی را در آمارها مشاهده می کنیم .هزاران دلیل غیر معقول پشت این قضیه نهفته است .

7)     به دلیل اینکه دختران روستایی نمی توانند از امکانات مدارس شبانه روزی استفاده کنند با دست خود این فرصت را از آنها سلب نموده در حالی که به علت پراکندگی روستاهها در مناطق محروم اکثر پسران هم نمی توانند دراین مراکز تحصیل نمایند و این مراکز تنها قادر به جذب دانش آموزان روستاههای اطراف خود هستند در صورتی که اگر این مدارس به مرکز شهر انتقال یابند همه ی روستاهها می توانند به راحتی از آنها استفاده کنند.

8)     چون روز چهارشنبه بعدازظهر این مدارس رسما تعطیل می شوند هیچ کدام از کادر در مدرسه باقی نمی مانند و دانش آموزان مناطق دور افتاده مجبورند بدون استثنا   مدرسه را ترک نمایند در صورتی که اگر این مدارس در مرکز شهر باشند دانش آموزانی که مشکل رفت و آمد دارند میتوانند ایام تعطیل را در خوابگاه مانده و از امکانات موجود استفاده کنند

9)   چون دانش آموزان این مراکز از سرویس حمل و نقل استفاده نمی کنند می بایست تمام مسافت پر خوف و خطر بین روستاهها را طی  کنند در صورتی که این بزرگ ترین دغدغه مدارس شبانه روزی هست.

10)  برای یک مدرسه شبانه روزی به مدیر٬ معاون٬ سرپرست٬ راننده ٬ کاپرداز مسئول خرید و انبار دارد و آشپز وغیره نیاز هست گاهی ممکن است تعداد دانش آموزان یک شبانه روزی بین پنجاه تا هفتاد نفر باشند مانند روستای كشیك . در حالی که اگر یک مدرسه ی شبانه روزی در مرکز شهر احداث گردد و همه ی مدارس روستایی رادر هم ادغام کنند بسیاری از مشکلات حل و با کمبود نیرو مواجه نمی شویم.

11)  باز به دلیل  اینکه کمتر مورد نظارت و ارزیابی قرار می گیرند. اول مهر به موقع فعالیت خود را شروع نمی کنند گاهی پانزده یا بیست اسفند تعطیل کرده و روزهای بین تعطیلی را خود سرانه تعطیل می کنند در واقع محل امنی برای بعضی از افراد تنبل فراهم می آید که گاهی هفته ها گذرشان به این مراکز نمی افتد و ابلاغیه هایی تحت عناوین گوناگون می گیرند و جوابی به هیچ مرجعی پس نمی دهند و از زیر کار فرار می کنند

نتیجه اینکه با وجود این مشکلات و دهها مشکل ناگفته که مجال پرداختن به آنها در این مقوله ی کوتاه امکان پذیر و میسر نبود امیدوارم دست اندرکاران محترم تعلیم تربیت شهرستان با مطالعه و تحقیق بیشتر این مراکز را به مراکز شهرستان انتقال داده و با مکاتبات خود سایر شهرستان ها را نیز وادار به انجام این مهم نمایند.

 
طبقه بندی: علمی و فرهنگی،
[ دوشنبه 9 آبان 1390 ] [ 03:40 ب.ظ ] [ صاحبداد رئیسی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

با سلام خدمته شما دوستان عزیز از اینكه به وبه ما میسرین ممنون .در بهبود وبه مون ما رو یاری کنید با نظراتون با تشکر
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :