تبلیغات
روستای توكل

روستای توكل
سرزمین مهر ودوستی 
نویسندگان
نظر سنجی
به نظر شما عملکرد شورا ودهیار دوره پنجم چگونه بوده است؟

ابر برچسب ها
چرا درس نمی خوانید؟!
یكی از مهمترین آفات نظام آموزشی جهان از جمله كشور ما «افت تحصیلی» است كه همه ساله به صورتهای گوناگون بخش عمده ای از استعدادهای بالقوه انسانی و منابع اقتصادی جامعه را به هدر می دهد و نابسامانیهای فردی و اقتصادی زیادی برجای می گذارد. این پدیده به صورت مردودی یا ترك تحصیل و یا كجرویهای دیگر جلوه می نماید.
كارشناسان مسائل اجتماعی در بررسی علل و عوامل افت تحصیلی دانش آموزان به دو دسته عوامل فردی و اجتماعی اعتقاد دارند كه توجه به آنها و ریشه یابی این عوامل می تواند در دست یابی به موفقیت دانش آموزان مؤثر واقع شود درحالی كه عدم توجه به این عوامل و سهل انگاری در این مورد ضررها و زیان های جبران ناپذیری به نسلی وارد خواهد ساخت كه آینده كشور با دستهای آنان ساخته خواهد شد.

شرایط خانوادگی
مطالعه دانش آموزانی كه دارای افت تحصیلی هستند نشان می دهد یكی از عوامل مؤثر براین پدیده مسائل خانوادگی به ویژه از هم گسیختگی خانواده، كم سوادی والدین، مشكلات عاطفی، انزوا، جو اجتماعی، روانی خانواده، عدم ارتباط صمیمانه با پدر و مادر، میزان درآمد خانواده، شغل والدین، میزان تفاهم والدین، حضور یا عدم حضور والدین، وضعیت تحصیلی سایر خواهران و برادران می باشد كه در سلامت روحی و جسمی دانش آموز تأثیر فراوانی می گذارد.
دانش آموزی كه از شرایط خانوادگی مناسب و پشتیبانی و حمایت عاطفی والدین خود برخوردار نیست و نیازهای روحی و روانی اش تأمین نمی شود درپی ارضای احتیاجات خود دچار بی توجهی به تحصیل یا ترك آن می شود.
پاسخ گفتن به نیازها از سوی والدین لازمه موفقیت هر دانش آموز است درحالی كه برخی از والدین بدون آگاهی از وظیفه خود در قبال دانش آموز فقط از او انتظار موفقیت دارند.
نتایج یك تحقیق نشان می دهد كه میزان تحصیلات والدین تأثیر فراوانی در كیفیت تحصیلی دانش آموز دارد، زیرا والدین تحصیل كرده به ویژه پدران در حل مشكلات درسی فرزندان بهترین یاور آنها خواهند بود و می توانند برای فرزندان خویش الگوهای بسیار زیبایی از تعلیم و تربیت باشند                
ارتباط با دوستان
توانایی دانش آموز در دوست یابی و حفظ آن، ارتباط اجتماعی و مشاركت دانش آموز در فعالیت های اجتماعی باعث می شود كه ضمن ایجاد رابطه ای متقابل نیازهای روانی خود را برآورده كند و در امر تحصیلی هم با تبعیت از رقابت سالم به موفقیت نائل شود.
انتخاب دوستان مناسب و تشخیص داشتن رابطه ای سالم و سازنده تنها به وسیله نوجوان امكان پذیر نیست و باید توسط والدین در مرحله نخست و سپس مربیان آموزشی این مشاوره و راهنمایی ها صورت بگیرد تا دانش آموزان در معرض دوستی های ناباب و ناپاك قرار نگیرند. ارتباط با دوستان ناباب بخصوص جنس مخالف باعث ایجاد مشكلات رفتاری می شود، اضطراب دانش آموزان را بالا می برد و در میزان پیشرفت تحصیلی مؤثر است.
دانش آموزانی كه با جنس مخالف رابطه دارند ساعات زیادی از زمانی كه در مدرسه حضور دارند و ساعاتی از اوقات فراغت منزل را كه باید به تحصیل و تعمق بپردازند درگیر مسائل فكری دوستی با جنس مخالف هستند و همین عدم آمادگی ذهنی و كمی وقت خود موجبات افت درسی آنان می شود.
والدین با انتخاب دوستان مناسب برای فرزندشان و فراهم كردن زمینه مساعد برای مراوده در محیط های خانوادگی و هم چنین فراهم نمودن محیط عاطفی توأم با حسن تفاهم بین افراد خانواده می توانند از گرایش جوانانشان به دوستی های نامناسب جلوگیری كنند و زمینه را برای پیشرفت تحصیلی فرزندشان فراهم آورند.
منابع:هفته نامه رشدطبقه بندی: علمی و فرهنگی،
[ سه شنبه 10 آبان 1390 ] [ 10:30 ق.ظ ] [ صاحبداد رئیسی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

با سلام خدمته شما دوستان عزیز از اینكه به وبه ما میسرین ممنون .در بهبود وبه مون ما رو یاری کنید با نظراتون با تشکر
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :